Naciśnij ESC, aby zamknąć

Krwiak pod paznokciem – KIEDY udać się do podologa?

Krwiak pod paznokciem, czyli gromadzenie się krwi pod płytką paznokcia zwykle wywołuje uraz mechaniczny. Dotknięte miejsce zamienia się w ciemnobrązowe lub czarne i może sprawiać ból oraz dyskomfort w zależności od masy krwiak kumulującej się i naciskającej na tkanki. Często krwiak pod paznokciem wchłania się samodzielnie przez kilka tygodni bez potrzeby ingerencji specjalisty.

Kiedy skorzystać z opieki podologa?

Choć wiele przypadków krwiaka pod paznokciem nie potrzebuje specjalistycznego leczenia, istnieją sytuacje, kiedy konsultacja z podologiem jest niezbędna:

  • Wielkość i głębokość uszkodzeń: Duże skupiska krwiaków będące wynikiem silniejszych urazów mogą wymusić medyczną interwencję w celu uniknięcia komplikacji takich jak infekcja czy uszkodzenie macierzy paznokcia.
  • Ból i dyskomfort: Jeśli ból jest intensywny i utrudnia codzienne aktywności, należy poszukać pomocy.
  • Uszkodzenia płytki paznokciowej: W przypadkach, gdzie doświadczone zostało oddzielenie lub znaczne uszkodzenie paznokcia, profesjonalne leczenie może zapobiec dalszym problemom.

Zabieg usuwania krwiaka pod paznokciem

Usuwanie dużego krwiaka podejmowane przez specjalistę zwykle obejmuje zdjęcie części lub całości paznokcia w celu odprowadzenia zalegającej krwi. Ten zabieg pomaga złagodzić nacisk, ulżyć bólowi oraz sprzyja regeneracji tkanki.

Chociaż mniejsze krwiaki pod paznokciem najczęściej goją się bez interwencji, ważne jest monitorowanie ich stanu. Duże lub bolesne krwiaki pod paznokciem, zwłaszcza te powiązane z szerszym uszkodzeniem lub ryzykiem infekcji, wymagają oceny przez podologa w celu właściwej diagnozy oraz ewentualnego leczenia.

Usuwanie krwiaka podpaznokciowego: procedura i rekonwalescencja

Jak przebiega usunięcie krwiaka podpaznokciowego? W sytuacji, gdy krwiak jest duży, podolog może optować za jego ekstrakcją. Jest to procedura szybka, prosta i wykonywana bez bólu. Okres rekonwalescencji po takim zabiegu jest krótki, nie wymaga zaszycia ani zastosowania sprzętu ortopedycznego.

Usuwanie krwiaka realizowane jest poprzez wywiercenie otworu w płytkę paznokcia przy użyciu specjalistycznego frezu, co umożliwia odprowadzenie skumulowanej krwi i zmniejsza nacisk na okoliczne tkanki, przynosząc ulgę. Po wykonaniu zabiegu nakładany jest ochronny opatrunek. Po usunięciu krwiaka czasami konieczne są dodatkowe działania podologiczne w celu dokładnej regeneracji płytki paznokciowej i okolicznych tkanek – te terapie dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Zaleca się również podejmowanie środków profilaktycznych, aby unikać dalszych urazów mogących prowadzić do nowych krwiaków.

W pewnych przypadkach może być niezbędne całkowite usunięcie paznokcia, szczególnie jeśli doszło do jego odłączenia od łożyska. Takiej sytuacji towarzyszą czynności wspomagające regenerację i wzrost nowego paznokcia.

Uwaga,
artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *